مواردی که لازم است بیماران توجه نمایند

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | اردیبهشت ۲۵ام, ۱۳۹۷

۱٫باید توجه داشت که هدف از عمل جراحی زیبایی بینی فقط کوچک کردن بینی نمی باشد , بلکه رفع عیب از بینی به شکلی که عملکرد بینی ازلحاظ تنفسی , بویایی واعمال دیگر در وضعیت کاملا مطلوب ودر عین حال بینی ظاهری زیبا و متناسب با اجزای دیگر صورت داشته باشد.ذکر این نکته مهم است که هماهنگی بینی با اجزاء دیگر صورت , از مهمترین فاکتورهای زیبا دیده شدن بینی در صورت می باشد .

نکته مهم دیگر توجه به این مطلب است که خوشبختانه در سالهای  اخیر بیماران به این نکته علمی توجه کافی پیدا کرده اند که هرچه بینی زیباتر و غیر مصنوعی یا اصطلا حا غیر مدل دار باشد , معقول تر و پسندیده تر است.

نکته ای که ذکر ان خالی از لطف نیست این است که, در کشورهای اروپایی و امریکا اکثریت قریب به اتفاق جراهی های بینی به شکلی انجام می شود که بینی فقط رفع عیب شده وهیچ گونه مدلی ندارد وبینی های مدل دار شده مورد پسند قرار نمی گیرد.

۲٫توصیه های قبل وبعد از عمل:مشورت گرفتن از افراد دیگر وصحبت با بیمارانی که قبلا عمل شده اند در مواردی کمک کننده وسبب رفع اضطراب در بیمار واطرافیان وی میگردد , ولی از انجای که روند بهبود وپیشرفت بیماران با یکدیگر متفاوت میباشد لذا تعمیم دادن توصیه های پزشکی یک بیمار به بقیه بیماران وافراط در این زمینه وانجام توصیه های عجیب وغریب وگاها مشکل افرین بعضی بیماران و افراد غیر متخصص , عوارض بسیار بد وحتی غیرقابل برگشت برای بیمار بجا خواهد گذاشت, لذابرای اجتناب از موارد فوق , بیماران

لازم است هر گونه سوالی در مورد جراحی ومراقبت های قبل وبعد از عمل دارند را از جراح سوال نمایند, ضمنا اینجانب توصیه های بعد از عمل را به صورت کامل و واضح به فرم یک دستور العمل در اختیار بیماران قرار میدهم تا هیچگونه ابهامی جهت مراقبت بعد از عمل نداشته باشند.

یکی از نکات بسیار مهم در بعد از عمل, مراجعات منظم در فواصل زمانی تعیین شده توسط جراح میباشد زیرا در این مراجعات جراح روند بهبودی وترمیم را پیگیری ودرموارد مورد نیازتوصیه های لازم را ذکر میکند.

۳٫الرژی:بیماری الرژی یا حساسیت در نواحی مختلف بدن علائم متفاوتی دارد, دربینی علائم معمول وشایع ان  شامل ابریزش بینی, عطسه, گرفتگی وخارش بینی و….. می باشد.بیماری الرژی معمولا فصلی بوده ولی در مواردی هم غیرفصلی ویا به شکل انواع دیگر ان بروز میکند, نکته بسیار مهم در بیمارانی که میخواهند عمل جراحی بینی انجام دهند والرژی دارند, توجه به این نکته است که متاسفانه الرژی نیز مانند بیماری های دیگر مثلا دیابت یا فشار خون, از بین رفتنی نیست ودرمان ان , کنترل صحیح بیماری می باشد, لذا بیماران باید توجه داشته باشند که عمل جراحی بینی سبب بهبودی الرژی نمی شود پس باید فرایند درمان الرژی که شامل پیشگیری از محرک های محیطی ودرمان دارویی که معمولا بصورت دوره ای تجویز میشود را مد نظر داشته ومورد اجرا قرار دهند.

۴٫پوست ضخیم:در بیمارانی که پوست ضخیم دارند توجه به این نکته ضروری می باشد که ضخامت بالای پوست و بافت زیرپوستی وهمچنین ضعیف بودن نسبی اسکلت بینی نسبت به اجزای فوق بک عامل محدود کننده جراحی می باشد, لذا در این بیماران انتظار یک بینی نازک وقلمی غیر منطقی می باشد , ولی چون در اکثریت این بیماران اجزاء دیگر صورت نیز بزرگ می باشد , عمل جراحی بصورت فرم دادن وهماهنگ کردن بینی با اجزاء دیگرصورت معمولا نتیجه رضایت بخش بدست می دهد.

۵٫بیمارانی که بینی کج به شکل c و یا s ویا انواع دیگر دارند, باید توجه داشته باشند که این کجی معمولا ناشی از ضرباتی است که در دوران کودکی که بینی در حال رشد بوده به ان وارد شده, لذا با اسیب به صفحات رشد بینی وصورت, در اکثریت مطلق این افراد, رشد غیر قرینه در اجزاء مختلف بینی شامل غضروف,استخوان,ماهیچه,بافت نرم و….. اتفاق افتاده واز انجایی که میزان تغییر پذیری این بافتها غیر از غضروف واستخوان(که بطور تقریبا کامل با جراحی قابل اصلاح می باشند) توسط جراحی محدودیت دارند, بیماران فوق باید توجه داشته باشند که امکان قرینگی کامل دراین موارد جراحی کم می باشد.نکته مهم این است که با توجه به اینکه هیچ یک از اعضای دو طرف بدن مانند چشمها,ابروها و…..کاملا قرینه نمی باشند,لذا عدم قرینگی کامل معمولا خیلی محسوس نخواهد بود.نکته دیگراینکه میزان نیاز به عمل مجدد در این نوع از بینی ها نسبت به انواع دیگر بیشتر می باشد.

۶٫تیغه بینی: یکی از موارد بسیار مهم درجراحی زیبایی بینی ,وضعیت تیغه بینی می باشد,واز انجایی که در اکثریت بالایی از افراد انحراف تیغه بینی وجود دارد وهمچنین استفاده از غضروف تیغه بینی برای اصلاح نواحی مشکل داردیگر بینی لازم می باشد,انجام هم زمان دو عمل زیبایی وجراحی تیغه بینی ضروری واجتناب ناپذیر است وفقط در موارد بسیار اندک وانگشت شماری ممکن است نیاز به عمل جراحی تیغه بینی وجود نداشته باشد.

۷٫بررسی قبل از عمل: این بررسی ها از نکات ضروری عمل جراحی می باشد که شامل یکسری ازمایش های معمولی خون مانند بررسی کم خونی ,میزان انعقاد پذیری خون و….می باشند. از بررسی های دیگر انجام سی تی اسکن از سینوس ها وآندوسکوپی تشخیصی بینی می باشد,در سی تی اسکن وضعیت استخوانها وتیغه بینی وشاخک های بینی(سه یا چهار جفت بافت انبساط پذیر در بینی که بطور نرمال وجود دارند ولی میتوانند بعللی دارای  اختلالاتی باشندکه در بعضی موارد نیاز به به عمل جراحی برای اصلاح انها وجود دارد)بررسی        می شوند .درآندوسکوپی تشخیصی نیز با دقت بالا بافت داخل بینی,شاخک های بینی,دهانه سینوس ها,تیغه بینی ونواحی از بینی که در تنفس دخالت مستقیم دارند بررسی می شودتا جراح حین عمل اگاهی کافی از کلیه قسمت های بینی داشته باشد.

۸٫هم زمان بودن عمل جراحی زیبایی بینی وعمل جراحی آندوسکوپی سینوس: هم زمانی دوعمل فوق امکان پذیر می باشد که بسته به فاکتورهایی مانند شدت سینوزیت,میزان انحراف بینی که سبب انسداد دهانه سینوسها شده,وضعیت شاخک های بینی و موارد دیگر که سبب می شود جراح دو عمل راهمزمان یا در دو مرحله انجام دهد.همچنین یکی از موارد نیاز به جراحی آندوسکوپی سینوس همزمان با جراحی زیبایی بینی ,وجود شاخک میانی بزرگ در بینی بیمار که معمولا اختلال تنفسی ایجاد میکند,می باشد ودر این موارد حین جراحی زیبایی, شاخک فوق نیز به روش آندوسکوپی عمل می شود.

۹٫همزمانی عمل جراحی زیبایی بینی وجراحی پلک:همزمانی دوعمل فوق امکان پذیر می باشد واینجانب در اکثریت موارد مورد لزوم هر دوعمل را در یک زمان انجام میدهم.

۱۰٫سن مناسب جراحی:در بیشترکشورهای اروپایی وامریکا واکثریت منابع علمی که براساس اناتومی افراد کشورهای فوق مورد مطالعه قرار گرفته اند,سن جراحی بینی را از ۱۴سال به بالا مجاز می دانند,ولی در ایران با توجه به تفاوت اناتومیک افراد جامعه ما با جوامع فوق ,اینجانب مانند اکثریت جراحان عمل جراحی بینی را بالای ۱۷سال قابل قبول می دانم.

۱۱٫جراحی همزمان زیبایی بینی وپولیپ:در بیمارانی که پولیپ بینی دارند نکته مهم تشخیص صحیح بیماری   می باشد ,زیرا در موارد متعددی بیماران مبتلا به سینوزیت والرژی تصور می کنند که پولیپ دارند وحتی در مواردی همکاران غیر متخصص گوش وحلق وبینی نیز در تشخیص این مورد دچار مشکل شده وبرای تشخیص قطعی بیمار را به متخصص گوش وحلق وبینی ارجاع می دهند.از انجایی که پولیپ بینی بیماری عود کننده ودرمان ان نیاز به توجه ودقت مضاعف دارد,اینجانب بجز در موارد خاص واندک,همزمانی دو عمل جراحی فوق را توصیه نمی کنم.

 

ارسال پاسخ

EnglishIran